668 334 247 | 604 066 511 | arma@arma.biz.pl

Mycie paneli fotowoltaicznych

Dlaczego powinno się myć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są instalacjami zewnętrznymi i mimo, iż są zmywane przez deszcze, takie naturalne oczyszczanie nie wystarcza, aby oferowały pełnię swoich możliwości.

Podobnie jak w przypadku okien i elewacji szklanych – panele co jakiś czas potrzebują mycia mechanicznego ( ręcznego ) co pozwala usunąć z nich brud, którego sam deszcz już nie potrafi spłukać. Wyobraźmy sobie brudne okno – czy wpuszcza tyle samo światła do pomieszczenia ile czyste? Nie. Tak samo jest z panelem fotowoltaicznym – zabrudzony, “wpuszcza” do siebie mniej energii słonecznej, więc i mniej może nam oddać w postaci energii elektrycznej.

Ponadto mycie paneli fotowoltaicznych jest też elementem stałej ich konserwacji, uniemożliwiającym gromadzenie się zanieczyszczeń czy porost mchów w elementach łączących poszczególne baterie.

Bezpieczne i skuteczne mycie paneli fotowoltaicznych

Do mycia fotowoltaiki z powodzeniem stosujemy metodę używaną przez nas do mycia szkła – czyli wodę zdemineralizowaną wspartą odpowiednimi środkami chemicznymi. Używamy też sprzętu do mycia elewacji – czyli lekkich tyczek karbonowych i szczotek myjących z delikatnego włosia. Dzięki takiemu sprzętowi skutecznie możemy myć instalacje naziemne jak i usytuowane na dachach budynków.

Proszę zwrócić uwagę, że taka własnie metoda jest polecana przez specjalistów z branży systemów solarnych, gdyż gwarantuje wysoką skuteczność czyszczenia przy jednoczesnym braku zagrożenia powstania uszkodzeń paneli fotowoltaicznych. Nie jest zalecane mycie tych instalacji myjkami wysokociśnieniowymi.

Długie i lekkie tyczki karbonowe umożliwiają bezpieczne mycie paneli fotowoltaicznych
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wodą zdemineralizowaną
Szczotka z włosia syntetycznego skutecznie i bezpiecznie czyści powierzchnię paneli fotowoltaicznych i łączenia paneli
Delikatna szczotka do bezpiecznego mycia paneli fotowoltaicznych