Wbrew pozorom mycie i czyszczenie posadzek to nie to samo. Mimo, iż obie czynności polegają na usuwaniu z podłogi zabrudzeń, cele i efekty tych działań są różne. Obrazowo można porównać wymienione zabiegi do odświeżenia ścian w domu – odpowiednikiem mycia będzie przemalowanie ich na nowy kolor, a czyszczenia – usunięcie starej farby, szpachlowanie i gładzenie ścian, a dopiero na końcu malowanie.
Mycie posadzek.
Mycie posadzek wykonuje się automatami szorująco – zbierającymi, popularnie nazywanymi zmywarkami do posadzek. Maszyny te, przesuwając się po posadzce, szorują ją szczotkami, a brudną wodę zbierają do zbiornika na nieczystości. Miejsca, w które urządzenia czyszczące nie są w stanie dotrzeć myje się np. tradycyjnym mopem. Taki zabieg pozwala na usunięcie z posadzki wierzchnich zabrudzeń, które nie nie są związane z posadzką: kurzu, piasku, zastoin brudnej wody. Mycie więc usuwa brud zalegający luźno na powierzchni posadzki. Maszynowe mycie jest bardzo ważnym elementem konserwacji posadzki – jeśli posadzka jest zmywana odpowiednio często i dobrze, unikamy jej trwałego zabrudzenia, a tym samym przedłużamy jej żywotność. Bez wątpienia przebywanie i praca w pomieszczeniach z czystą posadzką jest bardziej komfortowa i bezpieczna. Mycie jednak nie usunie z posadzki brudnych przebarwień oraz trwałych zabrudzeń np. plam po olejach, śladów kół pojazdów – to zadanie czyszczenia posadzki.
Czyszczenie posadzki.
Czyszczenie, zwane też doczyszczaniem, to zabieg o szerszym spektrum działania niż maszynowe mycie posadzki. Czyszczenie posadzek składa się z kilku etapów. Pierwszy to umycie posadzki – po jego wykonaniu łatwiej ocenić stan trwałego zabrudzenia podłogi i dobrać odpowiednie środki chemiczne i narzędzia ( pady czyszczące, szczotki ) do usunięcia zabrudzeń. Chemia stosowana w czasie doczyszczania jest mocniejsza od tej stosowanej do bieżącego mycia posadzek i dobierana pod kątem występujących zabrudzeń ( tłuszcze, osady kamienne, pozostałości pobudowlane czy ślady gumy po kołach pojazdów ). Najważniejszym etapem czyszczenia jest praca szorowarek jednotarczowych – niewielkich maszyn, które intensywnie szorują posadzkę, odrywając z niej kłopotliwe zabrudzenia. Po nich wkraczają do pracy odkurzacze lub duże maszyny zbierające, które wytrącony w wyniku działania chemii i szorowania brud wsysają do zbiorników. Prace kończy płukanie posadzki czystą wodą. Efektem doczyszczania jest maksymalne zbliżenie wyglądu posadzki do jej stanu początkowego, oczywiście poza usunięciem śladów wynikających z normalnego zużycia materiału, z którego jest wykonana ( np. wytarte płytki gresowe czy wykładzina PCV, spękany beton ). Usunięta zostaje natomiast znaczna większość zabrudzeń, które dotychczas posadzkę szpeciły.